egitim_kurumlari ilaclama

Anne babalar; çocuklarını emanet ettiği eğitim kurumlarında, çocuklarının rahatı ve güvenliği için uygun koşulları arar. Çocuklarının eğitimi için en iyi öğretmenlerin olduğu, sağlığı için hijyenik bir ortamın oluşturulduğu okulları tercih ederler. Ancak; sağlık için gereken hijyenin yalnızca günlük yapılan temizlikle sağlandığını düşünen veliler büyük bir yanılgı içindedir. Çocuğun sağlığı için gereken hijyen; görünen kirlerin giderilmesiyle değil, görünmeyen bakterilerin kökten temizlenmesiyle sağlanacaktır. Bu da, ortamdaki haşere varlığı giderilmeden, ya da olası bir haşere istilasına karşı önlem almadan mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, önlem ve tedbir amaçlı okul ilaçlama uygulamalarının düzenli olarak yapılması son derece önemlidir.

Okul İlaçlama Uygulaması Neden Gerekli?

Okullarda haşerelerin yerleşebileceği kazan dairesi, depo, bodrum katı, ardiye gibi nemli ve karanlık çok sayıda mekan vardır. Bu bölgeler haşerelerin yaşaması için gerekli imkanı verirken, çocukların döktüğü yiyecek kırıntıları, çöpler ve yemek artıkları da haşerelerin beslenme ihtiyaçlarını karşılar. Okul ilaçlama düzenli ve doğru şekilde yapılmazsa, çocukların gününün büyük bir kısmını geçirdiği bu ortamlar haşerelerin taşıdığı mikrop ve bakterilerle dolar. Böylece yapılan günlük temizliklerden sonuç alınmamış olur. Haşereler, dolaştıkları her yere vücutlarındaki pislikleri ve bakterileri bırakarak hastalığa davetiye çıkarır. Üstelik bazı hastalıkların da taşıyıcısı konumundadır. Bu pislikler detaylı temizlikle dahi tam anlamıyla giderilemez ve her gün yeniden bu mikroplara maruz kalan alanlarda yapılan temizlik boşa gidecektir. Dolayısıyla, haşere bulunan alanda önce ilaçlama uygulaması yapılmalı, ardından bu haşerelerin izlerinden detaylı bir temizlikle kurtulunmalıdır.

Okul İlaçlama Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

İlk olarak, çalıştığınız firmayı doğru seçmelisiniz. Uzun yıllardır sektörde olan, referansları olup size güvence verebilen firmaları tercih etmelisiniz. Örneğin; 30 yıldır sektörde hizmet veren Ataşehir böcek ilaçlama firması, okul ilaçlama konusunda deneyimli, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarla işlem yapan, sertifikalı ve kesin sonuç garantili bir firmadır. Sizlere bu teminatları veren firmalarla çalışmanız, kamu sağlığı açısından önem taşımaktadır. Özellikle okullar, çocukların bulunduğu alanlar olduğu için şakaya gelmez ve yanlış seçilen böcek ilaçlama firması çok ciddi zararlar doğurabilir. Doğru firma seçimi yaptıysanız, ikinci aşamada dikkat etmeniz gereken şudur; haşerelerin barınabileceği alanlara yoğunlaşmalı, okul bahçesinde gereksiz ot varsa kesmeli ve ağaçların ilaçlamasını da yaptırmalısınız. İlaçlama işleminin ardından, ilacın etki etme süresinin sonunda çocukların birebir temas halinde olduğu alanlarda detaylı bir temizlik yapılmalı ve bu bölgeler ilaçtan arındırılmalıdır.

Written by