karafatma-bocegi-nasil-yok-edilir

Karaböcekgiller ailesinin bir üyesi olan karafatma böceği; adını aldığı mat siyah kabuğu dolayısıyla doğu hamam böceği ile karıştırılır. Çoğunlukla evde karafatma istilası olduğu sanılan vakalarda, başrolün doğu hamam böceği olduğu tespit edilmektedir. Bu haşere, çok hızlı hareket edişiyle ve ev halkı tarafından tespit edilmesi çok zor oluşuyla bilinir. Işıktan nefret eder ve ışık gördüğü an karanlık bölgelere doğru kaçar. Onun bu tutumu negatif fototaksise bir örnektir. Bu davranışı nedeniyle de evde gizlenen karafatmayı bulmak ve ortadan kaldırmak hayli güçtür. Bu sebeple karafatma istilası yaşayan herkesin zihninde aynı soru yankılanır: Karafatma böceği nasıl yok edilir?

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

Her haşere istilasında olduğu gibi karafatma böceği istilasında da insan sağlığı açısından riskler söz konusudur. İnsanların günlük ihtiyaçlarını karşıladığı alanlarda dolaşan bir haşere, gerek dışkı ve vücut kalıntılarıyla, gerekse taşıdığı mikroplarla alandaki hijyen ortamını yok eder ve bakteriyel alanlar oluşturur. Hastalıkların sebebi olan bakteri ve mikropları yaşam alanlarımıza dahil eden bu zararlılar, doğrudan veya dolaylı pek çok  hastalığın müsebbibi konumundadır. Özellikle de alerjik bünyeli ya da direnci zayıf insanların, çocuk ve yaşlıların hayatında ciddi bir olumsuz etki gösteren haşerelerle mücadelede en temel silah hijyen olmalıdır. Ancak ortamdaki haşereler yok edilmezse bu temizlik sürekli olarak başa sarar ve bir fayda sağlamamış olur. Bu nedenle, öncelikle ortamdaki haşereler yok edilmeli, ardından hijyen kuralları uygulanarak yeni haşerelerin yolu kesilmelidir. Peki, haşere ve karafatma böceği nasıl yok edilir? diye soracak olursanız, konuyu şu şekilde özetleyebiliriz;

karafatma-bocegi-nasil-yok-edilir

  • Karafatma böceğinin en sevdiği yaşam alanı nemli, rutubetli, karanlık ve izbe mekanları ortadan kaldırmalısınız. Eşyaların altı ve arkaları, döşemelerin altı, süpürgelikler, duvarlardaki çatlaklar, gider boruları, mutfak dolapları bumekanlar arasındadır. Yumurtlamayı ve yuva yapmayı sevdikleri bu mekanlar iyileştirmeye gitmeniz gereken ilk alanlardır.
  • Yerlerde kırıntı bırakmamak,
  • Çöpleri akşamdan çıkarmak,
  • Tezgahta bulaşık bırakmamak,
  • Yiyecekleri kapalı tutmak,
  • Evi günübirlik süpürüp sirkeli suyla silmek karafatma böceği nasıl yok edilir? sorusunun en temel cevaplarındandır.
  • Ancak bu yöntemler tek başına yeterli olmayacak, beraberinde ev ilaçlama da gerektirecektir. Karafatma böceği ile mücadele için ilaçlama faaliyetlerine girişmeden önce, konu hakkında bilgi almak adına bize ulaşabilirsiniz.

Written by