kan-emen-böcekler

Bazı böcekler çevremizde bizden bağımsız olarak yaşamakta, bazıları ise doğrudan bizden beslenmektedir. Kan emen böcekler de insanlardan beslenen böceklere bir örnektir. Bu böcek türleri; asalak diye tabir edilen canlı cinsine dahil olup, kanını emdikleri canlıya yani konukçuya muhtaç halde yaşamaktadır. Bu zararlılara; pire, kene, tahta kurusu, sivri sinek, kakalak gibi böcekler dahil edilmektedir. Yer yüzünde kan ile beslenen yaklaşık 15 bin böcek türü vardır. Kan emici böceklere karşı gereken önlemler alınmadığı takdirde çok ciddi zararlar oluşabilmektedir.

Kan Emen Böceklerin Zararları

  • Kan ile beslenen böcekler; bir konukçudan aldığı kan ile bulaşan hastalığı diğer konukçuya taşıyabilmektedir. Bu yönüyle aids, veba gibi kanla bulaşan ve ölümcül sonuçları olan hastalıkları bulaştırabilirler.
  • Alerjik reaksiyonlara sebep olur ve bunlar ölümcül sonuçlara yol açabilir.
  • Taşıdıkları mikrop ve bakteriler nedeniyle salgın hastalıklara sebep olurlar.
  • Yine aynı sebeple bakteriyel bir ortam oluşturup enfeksiyona yol açabilirler. Özellikle çocuk ve yaşlılar, direnci düşük olanlar, açık yarası bulunanlar risk altındadır.
  • Gündüz gizlenip geceleri beslendikleri için uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olurlar.
  • İnsanlara olduğu gibi evcil hayvanlara da zarar verirler ve bu durum hayvanlarda insanlardan daha ciddi sonuçlar doğurabilir.
  • Bunların dışında, fobi derecesinde korku ve tiksinti; ciddi psikolojik rahatsızlıklara ulaşabilmektedir.

Kan Emen Böceklerle Mücadele

Tüm böcek ve haşereler pisliği sever. Beslenme ve barınma ihtiyaçlarının karşılandığı her yerde yaşayabilen

kan-emen-bocekler
kan-emen-bocekler

haşereler; bu imkanlar ortadan kaldırıldığında mekanı terk ederler. Bu sebeple ilk olarak ortam hijyenik bir hale getirilmelidir. Ancak haşere varlığı ortamda söz konusuyken hijyen imkansız olacaktır. İlk adımda, profesyonel bir ilaçlama firmasının yardımıyla ortamdaki haşereler ve kan emen böcekler uzaklaştırılmalı, ardından detaylı bir temizlikle ortam hijyenik hale getirilmelidir. Bu aşamadan sonra, evdeki çöpler düzenli çıkarılmalı, yatak ve nevresimler düzenli yıkanmalı ve havalandırılmalı, halı ve perdeler uygun koşullarda muhafaza edilip temizlenmelidir. Yüksek sıcaklık bakterilerin sonudur. Bu nedenle; tüylü yüzeye sahip nesneler yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır. Ayrıca, camlara takılacak sineklik de kan emen böceklerin evinize girmemesini sağlayacaktır. Evinizde kan emen böcek varlığından şüphe duyuyorsanız vakit geçirmeden ilaçlama faaliyetlerine girişmeli, en iyi ilaçlama firmasıyla çalıştığınızdan emin olmalısınız.

Written by