Çıyan Sokmasına Dikkat

Çıyan sokmasına dikkat etmemenin bedelini sağlığından olarak ödeyen insanlarımızın sayısı maalesef bir hayli fazla. Çıyanlar, en tehlikeli haşerelerden biri olmakla birlikte ülkemizde bolca bulunan böcek türlerinden biridir. Üstelik sadece bahçelerde değil evlere de sıklıkla girmekte olan bu haşere genellikle binaların bodrum ve giriş katlarında bolca bulunurlar.

Çıyanlar toplumda bilinen bir haşere olmakla beraber korkuya neden olmaktadır. Çıyan sokması sonrasında ciddi sağlık sorunları yaşayan insanların varlığı bu korkunun yayılmasına neden olmuştur.

Çıyan ile mücadele etmek için çeşitli yollara başvurmak yerine böcek ilaçlama şirketleri ile iletişime geçerek çıyan ilaçlama uygulaması yaptırmalı ve işi uzmanlarına bırakmalısınız.

Çıyanların Özellikleri

Çıyanların özellikleri sıralandığında bu haşerenin yaşam alanınızdan neden yok edilmesi gerektiğini daha iyi anlayacaksınız. Çıyanların özellikleri itibari ile mücadele girişimlerimizi anlatmaya çalışalım. Çıyanlar;

  • Uzun senelerden beri ülkemizde sayı ve tür bakımından fazlasıyla bulunan haşere türlerinden biridir.
  • Bu haşereler genellikle kırkayak ile karıştırılmaktadır. Hatta çoğu kez isimleri birbirleri yerine bile söylenmektedir.
  • Çünkü çıyanlar, kırkayaklar ve tespih böcekleri ile aynı familyaya mensupturlar. Bu nedenle de gerek dış özellikleri gerek yaşama biçimleri olarak pek çok ortak özelliğe sahiptirler fakat içlerinde en tehlikelisi elbette çıyanlardır.
  • Çıyanlar iğneli ayaklarında bolca zehir bulundururlar. Bu ayakları sayesinde ve oldukça keskin olan refleksleri nedeniyle, sokmak istedikleri haşereleri veya insanları kolaylıkla yakalayabilirler.

Etçil oldukları gibi haşereler ile de fazlasıyla beslenmektedirler. Eğer evinizde farklı türlerden haşereler varsa onları tüketmek için peşlerinden çıyanlar da gelebilmektedirler. Bu nedenle çıyan ile mücadele mutlaka bir ilaçlama firması tarafından yapılmalıdır.

Çıyan Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Çıyan sokması durumunda ne yapılmalıdır? Çıyan sokması sırasında ısırılan bölgede büyük bir yanma ile birlikte şişme, kanama, iltihaplanma görülmektedir. Hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık birimine giderek tedavi olmalısınız. Sizi ısıran veya sokan haşerenin türünü bilemeseniz de mutlaka nasıl bir haşere olduğunu doktora anlatmalı, tedavi sürecini kısaltmalısınız. Deri üzerinde kalıcı tahribata yok açabildikleri için çıyan sokmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ataşehir Böcek İlaçlama sunduğu en kaliteli hizmetler ile daima siz değerli halkımızın yanındadır. Gerek böcek ilaçlama uygulamalarımız gerek ilaçlama elemanlarımız ile tüm haşereler üzerinde en garantili sonuçları firmamız sağlamaktadır. Bizlere 7/24 ulaşabilir, tüm hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Written by