toplu-tasima-ilaclama

Haşereler, ev ve iş yerlerimizde olduğu gibi; temel ulaşım araçlarımızda da yaşama kararı alabilirler. Onların bu kararı elbette bizi hiç memnun etmemekte, çeşitli çözüm yollarına başvurmaya teşvik etmektedir. Kimse araba kullanırken omzunda akrep görmeyi ya da ayağına fare sürülmesini istemez. Ancak bunlar ne yazık ki yaşanmış şeyler. Kaputtan çıkan fare, arabaya bir şekilde giren ve motorun sıcaklığından faydalanıp burada yumurtlayan böcek, arabada mahsur kalan ve tüm kovanı araca çeken kraliçe arı gibi haberler eminiz çok kez karşınıza çıkmıştır. Peki haşereler araçları neden tercih eder ve araç ilaçlama neden gereklidir?

Araç İlaçlama

Evlerde hijyene fazlasıyla önem veririz. Özellikle hanımların en hassas olduğu konu ev temizliğidir. Peki, araçlarda da aynı hassasiyeti gösteriyor muyuz? En temiz olduğunu düşündüğümüz araçlarda bile, bir haşerenin hayatta kalmasına elverişli ortam bulunmaktadır. Ayakkabılarımızın altında taşıdığımız mikrop ve bakteriler, toz ve çamurlar; dökülen ufacık kırıntılar bile haşerelerin karnını doyurmaya yetecektir. Aracınıza giren haşerenin hamile olduğunu ve koltuğun altında yumurtladığını düşünün. Kabus olmalı, değil mi.. Peki bu durumla karşılaşmamak için ne yapıyorsunuz? Örneğin, bol yeşilliğin bulunduğu bir ortamda haşerelerin arabanıza girmemek için bir sebebi var mıdır sizce? Gelin hep beraber, böceklerin arabaları tercih etme nedenleri, alınacak önlemler ve araba ilaçlama konusunda detaylı bir inceleme yapalım

Böcekler Neden Arabalara Girer?

Haşerelerin çoğu; sıcak, nemli ve pis alanlardan hoşlanmaktadır. Araçlar; otopark gibi binaların alt katlarında ya da izbe yerlerde tutulduğunda, bölgede yaşayan haşereler arabanın çeşitli yerlerinden içeri girmeyi başaracaktır. Ayrıca, özellikle kış aylarında kendine yuva arayan haşereler için sıcacık araçlar vazgeçilmez bir konak olacaktır. Ya da piknik ve mesire alanlarında, her yerde dolaşan haşereler, arabanıza düşürdüğünüz küçücük bir yiyecek kırıntısına akın edebilir. Küçük deliklerden ve havalandırmadan kolayca girmeyi başaran bir haşereyi dışarı çıkarmak oldukça zordur. Otobüs, minibüs, vapur gibi toplu taşıma araçları en sık araç ilaçlama uygulamasının yapıldığı alanlardır. Özellikle uzun yol otobüslerinde haşerelere oldukça sık rastlanmaktadır.

Arabaya Böcek Girmemesi İçin Neler Yapılabilir?

Aracınızı daima temiz tutun:

  • Yerlere kırıntı dökmemeye, hatta araçta yemek yememeye özen gösterin.
  • Küçük çocuğunuz varsa bir araç içi şarjlı süpürge edinin ve sık sık aracın içini temizleyin.
  • Koltukların araları, altları, yerler ve kemer yuvalarının temiz olduğundan emin olun.
  • Ayrıca düzenli olarak iç-dış yıkama yaptırın.
  • Paspasları mümkün olduğunca sık aralıklarla yıkayın.
  • Kaput ve bagaj kısımlarını sık sık kontrol edin.
  • Özellikle ormanlık alanlarda camları açık bırakmamaya özen gösterin.
  • Aracınızı ağaç altlarına ve çimenlik alanlara park etmemeye özen gösterin.
  • Ev ve iş yerlerinizdeki garajlarda bir haşere varlığı söz konusuysa vakit kaybetmeden iyi bir ilaçlama firmasıyla görüşün ve araba ilaçlama konusunda yardım alın.

Written by